Media Bottles
- (4)
- (110)
- (120)
- (4)
- (25)
- (1)
- (110)
- (6)
- (48)
- (104)
- (7)
- (7)
- (11)
- (1)
- (4)
- (12)
- (37)
- (14)
- (3)
- (9)
- (30)
- (1)
- (64)
- (2)
- (48)
- (2)
- (10)
- (1)
- (10)
- (1)
- (8)
- (3)
- (3)
- (32)
- (1)
- (9)
- (86)
- (1)
- (1)
- (17)
- (11)
- (4)
- (4)
- (1)
- (11)
- (2)
- (92)
- (23)
- (17)
- (3)
- (7)
- (34)
- (5)
- (2)
- (258)
- (6)
- (12)
- (15)
- (1)
- (11)
- (10)
- (2)
- (7)
- (24)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (12)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (9)
- (20)
- (1)
- (3)
- (1)
- (10)
- (25)
- (2)
- (3)
- (11)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (4)
- (3)
- (12)
- (52)
- (4)
- (2)
- (7)
- (3)
- (3)
- (12)
- (18)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (5)
- (5)
- (1)
- (13)
- (4)
- (2)
- (1)
- (8)
- (3)
- (37)
- (10)
- (6)
- (5)
- (7)
- (4)
- (1)
- (55)
- (208)
- (2)
- (34)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
Filtered Search Results
DWK Life Sciences Wheaton™ Media Lab Bottle, Non-Graduated, PE Cap/Liner
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Clear Type I borosilicate glass bottle without graduations.
| Product Type | Media Bottle |
|---|---|
| Color | Clear |
| Closure Liner | Polyethylene |
| Material | Borosilicate Glass (Type I) |
| Closure Color | Black |
| Closure Material | Phenolic |
DWK Life Sciences DURAN™ GL 45 Amber Laboratory Glass Bottles w/o Screw-cap and Pour Ring
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
UV protection up to approx. 500 nm wavelength. Unchanged DURAN™ properties within the bottle, as coloration is only to the outer surface.
DWK Life Sciences DURAN™ GLS 80™ Laboratory Bottle Only, Wide Mouth, Amber, GLS 80™ Thread, USP /EP (3.2.1) Light Transmission, Graduated
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Wide mouth, multifunctional glass laboratory bottles with UV protection.
| Includes | Without screw cap and pouring ring from PP (blue) |
|---|---|
| Thread Size (Metric) | GLS 80 |
| Material | Borosilicate Glass (3.3) |
| Autoclavable | Autoclavable |
| For Use With (Application) | Autoclaving of of light sensitive media and reagents; Preparation of light sensitive media and reagents; Sample collection of light sensitive materials; Culturing vessel; Storage of light sensitive media and reagents; Transport and shipping of light sensitive media and reagents; Liquid handling reservoir |
| Closure Material | Polypropylene |
DWK Life Sciences DURAN™ Production and Storage Bottle, Carboys, with DIN 168-1 Thread, GL 45, Graduated
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Large glass laboratory bottles with thicker walls for improved durability.
| Thread Size (Metric) | GL 45 |
|---|---|
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Borosilicate Glass (3.3) |
| Autoclavable | Autoclavable |
| For Use With (Application) | Storage and transport; Use in conjunction caps and connector systems; Mixing processes with large magnetic stir bars |
DWK Life Sciences DURAN™ GL 45 Laboratory Glass Bottles Without PP Screw Cap and Pouring Ring
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For general laboratory use.
DWK Life Sciences DURAN™ GL 32 Laboratory Glass Bottles
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
With proven DURAN™ properties. Available as bottle only and completed bottle with blue screw cap (PP1, integral lip seal) and pouring ring (PP1) for drip-free pouring and clean, safe working.
| Thread Size (Metric) | GL 32 |
|---|---|
| Product Type | Laboratory Bottle |
| Diameter (Metric) | 46 mm |
| Color | Clear |
| Capacity (Metric) | 50 mL |
| Material | Glass |
DWK Life Sciences Wheaton™ Graduated Amber Media Lab Bottles
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Light resistant. With polyethylene lined phenolic cap.
DWK Life Sciences Wheaton™ 1000mL Media Bottle, Clear Type I
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Manufactured from borosilicate glass which provides the best chemical resistance. Wheaton 1000mL Media Bottle, Clear Type I are available with black phenolic Polyethylene or Rubber lined caps.
| Height (Metric) | 231 mm |
|---|---|
| Closure Size | 38-430 mm |
| Color | Clear |
| Capacity (Metric) | 1000 mL |
| Quantity | 12 EA |
| Material | Borosilicate Glass (Type I) |
| Closure Material | Phenolic |
| Closure Included | Yes |
| Includes | Pour lip |
| Product Type | Media Bottle |
| Diameter (Metric) | 103 mm |
| Packaging | Partitioned case |
| Closure Color | Black |
| Closure Type | Screw Cap |
Corning™ 500 mL Square Bottle, Polycarbonate, 12/Tray, 24/Case
Square bottle for pharmaceutical quality control and life sciences applications.
Corning™ Graduated PET Bottle, Pre-assembled
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Polyethylene terephthalate (PET) bottles are ideal for storage and sampling of media, biologicals, and other aqueous solutions. The PET resin makes the bottle lightweight, break-resistant and as transparent as glass.
| Shape | Octagonal |
|---|---|
| Color | Natural |
| Packaging | Triple Bagged |
| Graduated | Yes |
| Material | PET |
| Closure Type | Cap |
| Sterility | Sterile |
| Closure Included | Yes |
DWK Life Sciences DURAN™ GL 45 Laboratory Glass Bottles Without PP Screw Cap and Pouring Ring
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For general laboratory use.
DWK Life Sciences DURAN™ GL 25 Laboratory Glass Bottles, Without PP Screw Cap and Pouring Ring
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Typical applications: storage, sample preparation, transport.
| Thread Size (Metric) | GL 25 |
|---|---|
| Product Type | Laboratory Bottle |
| Diameter (Metric) | 36 mm |
| Color | Clear |
| Material | Glass |
United Scientific™ Media/Storage Bottles PROMO
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
General purpose media bottles with permanent white imprinted graduations, marking spots, and cap.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Shape | Round |
| Closure Size | 30 mm |
| Through the Closure Dispensing | No |
| Color | Clear |
| Quantity | 10 Pk. |
| Material | Borosilicate Glass |
| For Use With (Application) | Used with liquids, solutions and chemicals |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
| Product Type | Media Storage Bottle |
| Mouth | Narrow |
| Graduated | Yes |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Type | Unlined Screw Cap |
DWK Life Sciences Wheaton™ 1000mL Media Bottle, Clear Type I
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Manufactured from borosilicate glass which provides the best chemical resistance. Wheaton 1000mL Media Bottle, Clear Type I are available with black phenolic Polyethylene or Rubber lined caps.
DWK Life Sciences DURAN™ GL 45 Laboratory Glass Bottles Without PP Screw Cap and Pouring Ring
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For general laboratory use.